Možná si ještě pamatujete, jak jste podobná razítka vytvářeli v hodinách výtvarné výchovy na základní škole. Existuje mnoho způsobů výroby razítek, ovšem tento patří k těm nejjednodušším. Vystačíte si při něm s několika bramborami, což je materiál, kterým oplývá snad každá domácnost. Nutno ovšem přiznat, že konečný výrobek nebude mít dlouhého trvání. Nicméně ani to vám příliš vadit nemusí. Všichni totiž moc dobře víme, kolika věcmi se nám zaplní domácnost, jakmile naši rodinu rozšíří malé děti. Pokud tedy i vy máte pokoje zahlceny hračkami, možná vám přijde vhod něco dočasného, co brzy zase zmizí.
Co všechno budete k výrobě bramborových razítek potřebovat?
Při jejich výrobě si vystačíte s několika kusy brambor. Zvolte takové, které jsou dostatečně pevné, aby se vám dobře opracovávaly. Z každé brambory vyrobíte dva kusy razítek.
Dále se vám bude hodit tužka, ostrý nůž, a následně i barvičky a kus papíru.
Jak při výrobě postupovat?
Nejprve rozkrojte bramboru na půlky. Vezměte jednu polovinu hlízy a na její překrojenou plochu si tužkou nakreslete výsledný tvar, který bude mít vaše razítko.
Vyplatí se volit jednoduché tvary, například hvězdičky, písmena anebo třeba stopy. Čím složitější tvar, tím náročnější bude jeho vykrajování.
Nakreslený tvar vykrojte tak, že jej špičkou nože vyřežete do dužiny bramboru, zhruba do hloubky půl centimetru. Je potřeba, abyste odstranili veškerou přebytečnou dužinu a z bramboru vyčnívala pouze plocha zvoleného tvaru razítka.
Výsledné bramborové tiskátko je vhodné omýt pod vlažnou vodou tak, aby se z něj vyplavil škrob, který by vám mohl komplikovat tisk. Poté jej důkladně osušte.
A můžete tisknout!
Použití zhotoveného bramborového razítka je snadné. Stačí tiskovou stranu natřít štětcem s barvou anebo ji namočit do barvy rozetřené na kus papíru, a následně přiložit na zvolené místo – a otisk je na světě!
Razítka můžete využít nejen ke hře, ale také k ozdobení obálek, sešitů anebo papírových přání. Vaší fantazii se meze nekladou.