Zelený zázrak z Číny a Indie

Zelenému čaji se také jinak přezdívá zázrak v hrnku, díky jeho léčivým účinkům. O těch ale až za chvíli. Nejprve si řekneme, kde se vlastně bere. Zelený čaj, stejně jako ten černý, pochází z rostliny zvané čajovník čínský. Rozdílem ale je, že hned po jeho sběru je vystaven vysoké teplotě, aby nedošlo k oxidaci a zachoval si tak svou sílu, kterou by při oxidaci ztratil.
Podle archeologických nálezů byl tento čaj znám v Číně již před neuvěřitelnými pěti tisíci lety. Jako původní dvě krajiny, ze kterých pochází se považují Čína a Indie, odkud se rozšířil do zbytku Asijského kontinentu a pak i na západ. Legenda praví, že jej objevil čínský císař Šen-nung, kterému lísteček tohoto čaje spadl do kotlíku, když ohříval vodu a když nápoj ochutnal zaznamenal nevídaný příliv síly.
sběr čajových lístků
Zelený čaj by se měl správně zalívat vodou, která prošla varem, ale ochladila se na teplotu 60-80°C. Pokud máte opravdu kvalitní čaj lze jej louhovat několikrát. Doba prvního louhování může být od 30 vteřin do několika minut (konkrétní časový údaj i s množstvím na jednu dávku je uveden na balíčku).
Zelený čaj má povzbuzující účinky, protože obsahuje kofein. Z tohoto důvodu také zrychluje metabolismus a napomáhá tak při hubnutí. Jeho konzumenti také zaznamenali o 26 % menší náchylnost k srdečním příhodám a snižuje množství cholesterolu v krvi. Co není moc známou věcí je fakt, že působí jako termoregulátor. Když je tělu zima zahřívá jej, a naopak když je moc velké horko pomáhá ochlazovat. Díky obsaženému katechinu napomáhá v boji proti rakovinotvorným buňkám.
čajové plantáže
Aby došlo k výše uvedeným účinkům je vhodné konzumovat dva šálky čaje za den. Dobré není ale ani jeho konzumaci přehánět. Denní dávka by neměla přesáhnou deset malých šálku což představuje přibližně 4 velké. Těhotné ženy by se zelenému čaji měly vyhnout nebo si jej dopřávat jen v malém množství, protože při větší spotřebě snižuje vstřebávání kyseliny listové, která pomáhá při odbourávání vrozených vad.
 

Doporučené články