Je u vás na seznamu výstavba nového schodiště? Tak zcela určitě přijde chvíle, kdy bude na pořadu dne i výběr kvalitního zábradlí. Jedná se možná až o pomyslnou třešničku na dortu, která ovšem do značném míry může ovlivnit vzhled celého schodiště. Zábradlí by mělo samozřejmě primárně plnit bezpečnostní funkci, proč by navíc k tomu nemohlo ale i dobře vypadat? Podle bezpečnostních norem musí být schodiště umístěno u všech schodišť vyšších než 50 cm. Tuto problematiku však nyní nechme stranou a pojďme se podívat na jednotlivé materiály, které se nejčastěji na zábradlí používají. Znáte jejich klady a zápory?
Schodiště by mělo splňovat primárně dna základní aspekty – pohodlí a bezpečnost. Při přidržování byste měli mít jistotu, že vám zajistí dokonalou stabilitu. Madlo by mělo dobře sedět v ruce a nemělo by klouzat. Zranění může nastat u postarších dřevěných zábradlí, u kterých dochází k postupnému odírání povrchu. Dřevo sice stárne s jistou grácií, pravidelná péče je ale v tomto případě skutečně zapotřebí. Jinak na sebe nenechá zaražená tříska dlouhou čekat.
Vhodný materiál
Schodišťové zábradlí je možné v současnosti vyrobit z nespočet materiálů, záleží na našich preferencích, rázu interiéru nebo třeba finančních možnostech. Zábradlí samozřejmě nemusí být vyrobeno jen z jednoho materiálu, ale může jít o jejich kombinaci.
- Hliník
Mezi velmi oblíbený materiál pro výrobu zábradlí se v posledních letech stal hliník. Tento kov vyniká nízkou hmotností, díky které je schodišťová konstrukce zatížena jen minimálně. Hliníkové zábradlí je možné pořídit v mnoha barevných odstínech, tudíž je možné ho dokonale zakomponovat do interiéru.
- Nerez
Nerezové zábradlí se v posledních letech těší velké oblibě. Jeho jednou z hlavních nevýhodu je však poměrně vysoká pořizovací cena. Nerez je také zapotřebí ošetřit speciální povrchovou úpravou proti otiskům prstů.